Munkavédelmi dokumentációk
Milyen munkavédelmi és tűzvédelmi dokumentációkra lehet szüksége egy mezőgazdasággal foglalkozó cégnek, egyéni vállalkozónak?
A mezőgazdaságban a munkavégzés sokszor családias jellegű, otthon vagy a földünkön, háztájiban végezzük a munkálatokat nem egy gyárban. A felmérések szerint ezért sokan e környezet miatt másként ítélik meg a munkavédelmet, tűzvédelmet.
A munkavédelmi törvény szerint a munkáltató köteles a munkáltatónak rendelkeznie kell kockázatértékeléssel, amelyben köteles minőségileg, illetve szükség esetén mennyiségileg értékelni a munkavállalók egészségét és biztonságát veszélyeztető kockázatokat, különös tekintettel az alkalmazott munkaeszközökre, veszélyes anyagokra és keverékekre, a munkavállalókat érő terhelésekre, valamint a munkahelyek kialakítására. A kockázatértékelés során a munkáltató azonosítja a várható veszélyeket (veszélyforrásokat, veszélyhelyzeteket), valamint a veszélyeztetettek körét, felbecsüli a veszély jellege (baleset, egészségkárosodás) szerint a veszélyeztetettség mértékét. A kockázatértékelés során az egészségvédelmi határértékkel szabályozott kóroki tényező előfordulása esetén munkahigiénés vizsgálatokkal kell gondoskodni az expozíció mértékének meghatározásáról.
A kockázatértékelést, a kockázatkezelést és a megelőző intézkedések meghatározását a tevékenység megkezdése előtt, azt követően indokolt esetben, de legalább 3 évente köteles elvégezni.
A kockázatértékelés eredményeként a munkáltató felelőssége legalább a következők dokumentálása:
1 . a kockázatértékelés időpontja, helye és tárgya, az értékelést végző azonosító adatai;
- a veszélyek azonosítása;
- a veszélyeztetettek azonosítása, az érintettek száma;
- a kockázatot súlyosbító tényezők;
- a kockázatok minőségi, illetőleg mennyiségi értékelése, a fennálló helyzettel való összevetés alapján annak megállapítása, hogy a körülmények megfelelnek-e a munkavédelemre vonatkozó szabályoknak, illetve biztosított-e a kockázatok megfelelően alacsony szinten tartása;
- a szükséges megelőző intézkedések, a határidő és a felelősök megjelölése;
- a kockázatértékelés elkészítésének tervezett következő időpontja;
- az előző kockázatértékelés időpontja.
A kockázatértékelés dokumentumát a munkáltató köteles a külön jogszabályban foglaltak szerint, de legalább 5 évig megőrizni
A kockázatelemzés, megelőzési stratégia munkabiztonsági és munkaegészségügyi tartalmának kialakítása munkabiztonsági és munkaegészségügyi szaktevékenységnek minősül.
Az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés érdekében a munkáltató köteles a szükséges utasításokat és tájékoztatást a munkavégzést megelőzően a munkavállalónak megadni, ezt munkavédelmi oktatási és tűzvédelmi oktatási naplóban dokumentálni.
A munkavédelmi oktatási tematika, tűzvédelmi oktatási tematika elkészítésében az oktatásban munkavédelmi szakember közreműködése szükséges.
A munkabalesetek és üzemi baleset esetén a végrehajtási rendelet szerinti dokumentációk elkészítése (munkabaleseti jegyzőkönyv, határozat, meghallgatási jegyzőkönyv.)
A munkabiztonsági szaktevékenységnek, illetve munkaegészségügyi szaktevékenységnek minősített feladatok ellátásáról az e törvényben meghatározott módon gondoskodni és az előírt feladatok ellátására, dokumentációk elkészítésre, e törvényben meghatározott személyt, illetve szervezetet biztosítani.
Ezeken túlmenően szükség lehet még:
- érintésvédelmi jegyzőkönyvre,
- gépek,berendezések esetében gyártói megfelelőségi nyilatkozat, gépkönyv
- munkáltatói belső szabályozásokra
- tűzvédelmi gépszemle jegyzőkönyvre
- gépek,berendezések biztonságtechnikai jegyzőkönyve
- egyéni védőeszköz szabályzat
- orvosi vizsgálatok rendje
- munkavédelmi oktatási tematika
- tűzvédelmi oktatási tematika
- biztonsági adatlapok